Autorska Galeria Rzeźby
Bronisława Chromego


ul. Krańcowa 4
30-223 Kraków
Wola Justowska
Park Decjusza

prof. Bronisław Chromy

3 VI 1925 - 4 X 2017

rzeźbiarz, medalier, malarz, rysownik, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, członek Polskiej Akademii Umiejętności, uczeń Xawerego Dunikowskiego.
Urodził się w 1925 roku w Leńczach koło Lanckorony. Po ukończeniu Liceum Sztuk Plastycznych rozpoczął studia w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom uzyskał w 1956 roku.

Od ponad pięćdziesięciu lat bierze udział w wystawach zbiorowych i indywidualnych w Polsce i za granicą. Dzięki swojemu talentowi, niespożytej energii i pracowitości stale tworzy, a spod jego ręki wciąż wychodzą nowe dzieła, których charakterystyczny styl czyni je rozpoznawalnymi i niepowtarzalnymi.

Bronisław Chromy jest twórcą niezwykle uniwersalnym. W jego dorobku znajdują się zarówno monumentalne pomniki i duże rzeźby plenerowe, jak i niewielkie statuetki czy medale.

W swojej twórczości Bronisław Chromy podejmuje wiele tematów. Zwracają uwagę m.in. rzeźby o tematyce historycznej i martyrologicznej ("Pieta Oświęcimska"), muzycznej ("Pomnik Chopina"), kosmologicznej (Kopernik, konstelacje i układy gwiezdne) oraz animalistycznej (bardzo liczną grupę rzeźb z tej grupy podziwiać można w Autorskiej Galerii Rzeźby Bronisława Chromego w Parku Decjusza w Krakowie na Woli Justowskiej).
Wśród niezwykłych rzeźb i pomników, które już na stałe wrosły w krakowski krajobraz z pewnością wymienić należy smoka wawelskiego znad Wisły, "Fontannę grajków" z Placu Wolnica, "Sowy" z plantów, "Owieczki" ze skweru przed Akademią Rolniczą, a także pomnik niezwykły - pomnik psa Dżoka, symbolu psiej wierności (usytuowany na bulwarach wiślanych pod Wawelem).

Tematykę animalistyczną podejmuje Profesor także w swoich zwykle mocno nasyconych barwnie i wyrazowo obrazach. Od lat, malarskiej pasji oddaje się Bronisław Chromy w czasie wakacyjnych pobytów w Domu Pracy Letniej na Mazurach. Te letnie plenery wieńczone są wystawami obrazów, co roku organizowanymi w Galerii Autorskiej.

W ostatnich latach profesor Bronisław Chromy zadebiutował jako pisarz wydając autobiografię pt. "Kamień i marzenie".

W marcu 2009 roku prof. Bronisław Chromy został Laureatem Złotego Medalu "Zasłużony Kulturze Gloria Artis"

Bronisław Chromy brał udział w wielu wystawach zbiorowych.
Od lat 60. ubiegłego wieku do dziś prezentuje również swoje prace na wystawach indywidualnych.

Zdobył też wiele nagród w konkursach na projekty pomników.


Prace prof. Bronisława Chromego znajdują się w zbiorach m.in. Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Medalierstwa we Wrocławiu, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum Śląskiego w Katowicach oraz muzeów w Oświęcimiu, Paryżu, Kopenhadze, Moskwie, Skopje, Helsinkach, Barcelonie, Dijon, Rawennie, Hasselt, Bochum i w Arezzo. Ponadto w kolekcjach prywatnych w kraju za granicą, m.in. w Austrii, Japonii, Australii, USA oraz Kanadzie.

Filmografia:
"Rezerwat", film Kazimierza Urbańskiego za 1967 roku
"Droga na Olimp", film Zofii Haloty nagrodzony na Przeglądzie Filmów o Sztuce w Zakopanem w 1982 roku
"Wakacje artysty", film Zofii Haloty z 1993 roku

Artysta jest także autorem statuetki Złotego Smoka i Lajkonika na krakowskie Międzynarodowe Festiwale Filmów Krótkometrażowych, statuetki Pegaza na zakopiańskie Przeglądy Filmów o Sztuce, medali Festiwalu Teatrów Lalek w Bielsku-Białej, medalu Związku Medalierów Wielkiej Brytanii (1985), medalu na krakowskie Międzynarodowe Biennale Twórczości Osób Niepełnosprawnych, medalu na Bielską Jesień, Głów Piwniczan z krakowskiej Piwnicy pod Baranami oraz statuetki Oskara Serca dla Fundacji Kardiochirurgii w Zabrzu.